O bursztynie

Jak powstaje bursztyn

Dokładny wiek powstania bursztynu nie jest znany, szacuje się, że był to okres sprzed 40-35 milionów lat w okresie trzeciorzędowym. Bursztyn to przeobrażona żywica drzew iglastych. Drzew, które pokrywały lądy obecnie zajmowane przez morze bałtyckie i obecną Skandynawię. Dlatego właśnie z podpalonego bursztynu wydobywa się aromat lasu. Żywica spływała z drzew do rzek i stopniowo ulegała różnym przemianom chemicznym i fizycznym. Pod wpływem tych wszystkich przemian, żywica twardniała i zamieniała się w bursztyn, który nagromadzał się głównie wzdłuż brzegów Bałtyku. Żywica, która wypływała z drzew miała lepką konsystencję, w którą często wpadały owady, rośliny, czy krople wody. Takie zachowane w bursztynie ciała obce nazywane są inkluzjami.

Kolory bursztynu

Bursztyn przybiera bardzo różne kolory, błędem jest myślenie, że bursztyn to tylko i wyłącznie kolor brązowo-pomarańczowy. Dominującym kolorem bursztynu jest kolor żółty, rzadziej spotykamy bursztyn w kolorze zielonym, czerwonym, bezbarwnym.

Złoża bursztynu

W Polsce największe złoża bursztynu występuje na wybrzeżu i pomorzu. Często na bursztyn można się natknąć w kopalniach węgla brunatnego i nad brzegami polskich rzek. Ogromne ilości bursztynu występują na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie oraz w Dani i Niemczech.

Zastosowanie bursztynu

Przed laty bursztyn potrafił zastępować pieniądze, a majątek człowieka oceniano na podstawie ilości posiadanego bursztynu. Wierzono w magiczną ochronną moc bursztynu, produkując z niego amulety. Często wykorzystywany był do celów leczniczych. Bursztyn miał chronić przed zarazą, zatruciem jadami, bólami głowy. Sądzono, że bursztyn zawieszony na szyi wzmacnia tarczycę, a dym bursztynowy zabija zarazki. Bursztyn od wieków był wykorzystywany w produkcji biżuterii i do zdobienia przedmiotów.

Współczesne badania bursztynu opierają się głównie na inkluzjach –  zatopione w bursztynach owady i rośliny uchodzą za doskonały materiał naukowy wytworzony przez naturę. Znalezione skamieniałości pozwalają uzupełniać wiedzę na temat pochodzenia bursztynu.

W dzisiejszych czasach bursztyn jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i oczywiście jubilerskim. Bursztyn surowy, który posiada właściwości antybakteryjne, korzystnie wpływa na nasze zdrowie ułatwiając gojenie ran czy obniżając ciśnienie tętnicze. Medycyna naturalna używa bursztynu do produkcji nalewki bursztynowej. Przemysł kosmetyczny wykorzystuje bursztyn jako środek, który doskonale regeneruje skórę zmęczoną i pobudza jej metabolizm.

Przemysł jubilerski traktuje bursztyn jako wysoko ceniony kamień ozdobny. Wykonuje się z niego przedmioty użytkowe, ozdobne oraz biżuterię. Bursztyn cieszy się również ogromnym zainteresowaniem wśród plastyków, koneserów i złotników. Połączenie bursztynu ze srebrem, dzięki wyjątkowym kształtom i barwie bursztynu, zyskało szczególne uznanie wśród klientów na całym świecie.