Bursztyn jest skamieniałą żywicą, która była i nadal jest wysoko cenionym i pożądanym kamieniem ozdobnym. Ze względu na swoją wysoką cenę kamień ten często zastępowany jest zamiennikami, które są łudząco podobne do prawdziwego bursztynu. Początkowo wprowadzano imitacje ze szkła, żywic naturalnych, a obecnie z tworzyw sztucznych. Niestety na wielu nadmorskich straganach zamiast bursztynów sprzedawane są plastikowe ozdoby. Gdy sprzedawca informuje nas o tym, że biżuteria np. piękna bransoletka z bursztynem jest tak naprawdę plastikową imitacją, to wszystko w porządku.
Jeśli jednak wątpisz w autentyczność biżuterii kupionej w nadmorskim straganie lub zastanawiasz się, czy znaleziony przez Ciebie na plaży kamyk jest bursztynem, to możesz wykonać kilka prostych testów, które prawdopodobnie rozwieją Twoje wątpliwości.
Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?
Sposobów by rozpoznać prawdziwy bursztyn, jest kilka.
Zapewne nie wszyscy wiedzą o tym, że bursztyn unosi się w słonej wodzie. W prosty sposób możesz sprawdzić czy masz do czynienia z bursztynem, czy z kamykiem. Wystarczy rozpuścić w 1 litrze wody około trzech łyżek soli, a następnie wrzucić bursztyn do roztworu. Prawdziwy bursztyn będzie unosił się na powierzchni wody lub (w zależności od masy bursztynu), wolno opadał.
Najbardziej znanym sposobem odróżniania bursztynu od zwykłego kamyka, albo plastikowej imitacji jest test statyczny. Należy pocierać przez chwilę domniemany bursztyn o miękką ściereczkę lub wełnę, następnie przybliżyć go do włosów lub drobnych skrawków papieru. Prawdziwy bursztyn będzie je przyciągał. Jeżeli tak się nie stanie, prawdopodobnie to imitacja bursztynu albo zwykły kamień.
Inna metoda sprawdzenia autentyczności bursztynu związana jest z wysoką temperaturą. Wystarczy rozgrzać np. igłę, agrafkę do czerwoności i dotknąć kamień. Jeśli jest to bursztyn, to pojawi się charakterystyczny żywiczny zapach. Jeśli jednak będzie to tworzywo sztuczne, to zacznie brzydko pachnieć.
Bursztyn wykazuje dużą odporność na działanie acetonu. Trzeba umieścić kroplę zmywacza do paznokci (zawierającego aceton), na powierzchni kamienia. Plastikowy bursztyn pod wpływem acetonu zacznie się rozpuszczać, odbarwiać. Prawdziwy bursztyn w kontakcie z acetonem pozostanie nienaruszony.
Jeśli po wykonaniu testów nadal wątpisz w autentyczność swojego bursztynu, to może warto zasięgnąć porady specjalisty?