Inkluzje w bursztynie, to nic innego jak ciała obce, które wpadły w lepką żywicę. Mogą to być np. pęcherzyki powietrza, krople wody, rośliny.
Bursztyn to przeobrażona żywica drzew iglastych. Drzew, które pokrywały lądy obecnie zajmowane przez Morze Bałtyckie i Skandynawię. Żywica spływała z drzew do rzek i stopniowo ulegała różnym przemianom chemicznym i fizycznym. Pod wpływem tych wszystkich przemian, żywica twardniała i zamieniała się w bursztyn, który nagromadzał się głównie wzdłuż brzegów Bałtyku. Żywica, która wypływała z drzew miała lepką konsystencję, w którą wpadały owady, rośliny, krople wody. Takie zachowane w bursztynie ciała obce nazywane są inkluzjami.
Najcenniejszym znaleziskiem dla poszukiwaczy bursztynu są inkluzje, która zawierają pozostałości roślin i zwierząt sprzed milionów lat. Inkluzje w bursztynie są również bardzo wartościowym źródłem informacji dla paleontologów. Współczesne badania bursztynu opierają się głównie na inkluzjach – zatopione w bursztynach owady i rośliny uchodzą za doskonały materiał naukowy wytworzony przez naturę. Znalezione skamieniałości pozwalają uzupełniać wiedzę na temat pochodzenia bursztynu oraz pokrewieństw między żyjącymi i wymarłymi gatunkami zwierząt i roślin
Jak rozpoznać prawdziwe inkluzje w bursztynie?
W jaki sposób powstają fałszywe inkluzje w bursztynie?
O tym dowiecie się z poniższego filmu: